Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dokładnie 50 lat temu w okolicach baru Stonewall Inn. na Christopher Street w Nowym Jorku wybuchły zamieszki, które przeszły do historii jako symboliczny początek ruchu LGBT+.

Dlaczego wydarzenia w Stonewall Inn. miały tak wielkie znaczenie? Co dokładnie wydarzyło się 50 lat temu? Dlaczego rocznica akurat tych wydarzeń jest świętowana przez społeczność LGBT+ na całym świecie?

Zachęcamy Was do zapoznania się z tą historią. Dzięki uprzejmości serwisu VOD ARTE po polsku możemy udostępnić Wam dokument “50 lat po zamieszkach na Stonewall” w którym znane postaci dyskutują na temat aktualnych problemów osób LGBT+.

Wśród nich znajdą się między innymi amerykański piosenkarz Rufus Wainwright, były francuski minister kultury Frédéric Mitterrand, były burmistrz Berlina Klaus Wowereit, amerykański reżyser Joseph Lovett, islandzki pisarz Kristof Magnusson, niemiecki fotograf Wolfgang Tillmans, transseksualna francuska aktorka, piosenkarka i artystka estradowa Zazie de Paris, niemiecka pisarka i dziennikarka Carolin Emcke, niemiecka polityk i działaczka społeczna Claudia Roth i niemiecki aktor Til Schindler, niemiecki autor i blogger Johannes Kram, niemiecka aktywistka Sookee i wielu innych.