Stowarzyszenie Grupa Stonewall organizuje warsztaty z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji i homofobii oraz transfobii w szkołach.
Szkolenia wyposażają nauczycielki i nauczycieli oraz osoby związane z edukacją w wiedzę niezbędną do lepszego zrozumienia problemów, z jakimi boryka się młodzież LGBT+.
Realizujemy warsztaty w tematyce antydyskryminacyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w placówkach oświaty, oraz z zakresu homofobii i jej konsekwencjach dla dzieci i młodzieży, a także metodach przeciwdziałania homofobii na terenie szkoły.
Szkolenie jest okazją do zapoznania się z metodami edukacji antydyskryminacyjnej jest odpowiedzią na kluczowe wyzwania związane z przeciwdziałaniem dyskryminacji ze względu na różne przesłanki.
Prezentuje narzędzia radzenia sobie z nierównym traktowaniem na różnych poziomach – na poziomie całej szkoły, w relacjach pomiędzy nauczycielem/nauczycielką a klasą oraz w relacjach indywidualnych z uczniami doświadczającymi dyskryminacji.
Ćwiczenia będą okazją do zaplanowania działań antydyskryminacyjnych skierowanych do społeczności szkolnych.
Edukacja antydyskryminacyjna zawiera cztery podstawowe komponenty:
W edukacji antydyskryminacyjnej w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na wiedzę na temat dyskryminowanych grup oraz mechanizmów dyskryminacji, ponieważ stereotypy i uprzedzenia w dużej mierze wynikają z niewiedzy oraz powtarzania obiegowych, często fałszywych, opinii na temat różnych grup mniejszościowych.
Szkolenie skupia się aspekcie orientacji psychoseksualnej oraz tożsamości płciowej, jako jednej z głównych przesłanek dyskryminacyjnych, które występują w szkołach.
Skupia się nie tylko na wyjaśnieniu pojęć związanych z tą tematyką, ale także ukazuje historię ruchów emancypacyjnych społeczności LGBT+ w różnych krajach. Przedstawia również wyniki badań prowadzonych przez polskie organizacje pozarządowe na temat przemocy motywowanej homofobią.
Omawia koncepcję stresu mniejszościowego, by wyjaśnić większe nasilenie psychopatologii i częstsze podejmowanie prób samobójczych przez młodzież LGBT+ w porównaniu z heteroseksualnymi rówieśnikami.
Szkolenie zawiera również ćwiczenia, które pozwolą wypracować skuteczne metody przeciwdziałaniu homofobii na ternie szkoły.
Konferencja “Dziecko zagrożone homofobią” [2017] przy udziale Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Projekt “Szkoła wolna od homofobii i transfobii” realizowany w 2020 przy współpracy z Miastem Poznaniem
Spotkania z uczennicami oraz uczniami podpoznańskich szkół: Leszno, Śrem
Jeżeli jesteś zainteresowany/a zorganizowaniem szkolenia w Twojej szkole, zapraszamy do kontaktu.