SKLEP

Poznań Pride Week

Poznań Pride Week

Poznań Pride Week to drugie największe po warszawskiej Paradzie Równości wydarzenie LGBT+ w Polsce.

Poznań Pride Week

Od 2015 roku zorganizowaliśmy 5 edycji festiwalu, który z roku na rok przyciąga coraz więcej osób uczestniczących. Od samego początku naszym podstawowym założeniem jest tworzenie imprezy atrakcyjnej zarówno dla samej społeczności LGBT+ jak i pozostałych mieszkańców miasta i regionu. Wydarzenie stało się nieodłącznym elementem kulturalnej mapy Poznania i jest wspierane przez władze miasta.

Pride Week w Poznaniu

Tradycyjnym zwieńczeniem Poznań Pride Week jest Marsz Równości w Poznaniu, który co rok bije rekord frekwencji. W 2019 r. ulicami Poznania przeszło aż 13 000 osób. W 2015 r. w Marszu wziął udział prezydent Jacek Jaśkowiak – był to pierwszy raz, kiedy w Marszu wziął udział urzędujący prezydent polskiego miasta. W 2016 r. Marszowi towarzyszyły zawieszone na ulicznych latarniach tęczowe flagi – również po raz pierwszy w Polsce. W 2020 r. Marsz Równości musiał zostać odwołany z powodu pandemii koronawirusa.

Ważnym elementem festiwalu są wydarzenia kulturalne. Co roku wspólnie z Tongariro organizujemy serię pokazów filmowych w lokalnych kinach studyjnych. Współpracujemy również z teatrami – częścią programu Poznań Pride Week były spektakle wystawiane w Teatrze Polskim i Teatrze Ósmego Dnia. Zaprosiliśmy do Poznania aktorów berlińskiego Maxim Gorki Theater, którzy gościnnie zaprezentowali jeden ze swoich spektakli.

Poznań Pride Week

Organizujemy również koncerty. W 2015 r. w przestrzeni OFF Garbary wystąpił m.in. piosenkarz Michał Kwiatkowski. Z kolei w w 2016. roku w Teatrze Polskim w Poznaniu odbył się koncert muzyczny “Miłość – to niby takie proste”.

Wspieramy sztukę queer poprzez dawanie przestrzeni artystom i artystkom queerowym. Co roku w Poznaniu odbywa się Queer Night – w 2019 r. z udziałem gwiazdy RuPaul’s Drag Race, Ajy. Organizujemy również wydarzenia w formacie Vogue Ball oraz zapraszamy do współpracy debiutujące oraz doświadczone polskie drag queens.

Poznań Pride Week odbywa się zwykle na przełomie czerwca i lipca.

Skip to content