SKLEP

Uniwersytet Stonewall

Uniwersytet Stonewall

To najnowsza seria filmów na naszym kanale YouTube, w której przybliżamy historię społeczności LGBT+.

Uniwersytet Stonewall

Uniwersytet Stonewall to najnowsza seria filmów na naszym kanale YouTube, w której przybliżamy historię społeczności LGBT+. W roli wykładowcy występuje dziennikarz kulturalny Mike Urbaniak.

Jak wyglądały losy społeczności LGBT+ na początku ubiegłego wieku? Kiedy społeczność wytworzyła polityczną tożsamość? Jak wpłynęła na nią II wojna światowa? Co to jest “homoseksualizm kliniczny” i jak go rozpoznać? Kim był pierwsza jawnie homoseksualna osoba wybrana na urząd publiczny w USA? Odpowiedź na te wszystkie i więcej pytań znajdziecie w wykładach Uniwersytetu Stonewall!

Mike Urbaniak to dziennikarz kulturalny i krytyk teatralny, pracował w „Przekroju” i Polskim Radiu, obecnie w „Gazecie Wyborczej”. Jest autorem kilkuset rozmów z najwybitniejszymi postaciami polskiej kultury. Od dziesięciu lat jest związany przede wszystkim z teatrem: pracował w Teatrze Rozmaitości i Nowym Teatrze w Warszawie, był jurorem Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, członkiem Komisji Artystycznej Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, kuratorem programu dramaturgicznego „Przepisy domowe” w Teatrze Żydowskim i prowadzącym w Instytucie Teatralnym cykl spotkań z najznakomitszymi aktorami polskich scen „Moja historia”.

Mike jest także autorem powstałych na zamówienie Teatru Polskiego w Poznaniu rozmów ze wszystkimi aktorami tej sceny. W roku 2017 przetłumaczył na język polski i wyreżyserował w Poznaniu czytanie performatywne dramatu Larry’ego Kramera „Normalne serce”. Jest autorem tekstu i reżyserem spektaklu „Michaś” o prof. Michale Głowińskim.